Együttműködés erősítése a Kormányhivatallal
A Veszprém Megyei Kormányhivatal, Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályának meghívására Mészáros József a Bakonyi Denevérvédelmi Alapítvány Kuratóriumi elnöke, több előadáson keresztül bemutatta a hivatali ügyintézőknek a denevérek titokzatos világát.
Kiemelten beszélt arról, hogy mely denevérfajok, miért költöznek be épületekbe, ott melyik épületrészt részesítik előnyben.
Mire kell figyelni, mikor, hogyan lehet a denevéreket onnan kizárni, már ha ez lehetséges. Miért fontos bizonyos kolóniákat mindenáron védeni, itt miért nem lehetséges a kizárás? Ilyen, és hasonló kérdésekre próbált Mészáros József válaszolni. Kiemelt példaként a Veszprémi Érseki Palota szerepelt, ahol az előző 2017-2018-as teljes tetőcsere során, megfelelő munkaszervezéssel sikerült a közönséges denevér (Myotis myotis) szülőkolóniát zavartalanul megőrízni. A szülőkolónia semmilyen negatív hatásnak nem volt kitéve, és a mostani 2022-2023-as felújítás során is biztosítottnak látszik a kolónia biztonsága. Ezek a sikerek, a közös együttműkösés eredményeként jöhetnek létre. Egy hivatali ügyintéző a jogszabályi háttér tökéletes ismeretével és alkalmazásával, a denevér kutató pedig a denevérfajok igényeivel van tisztába, ezek összehangolásával lehet egy-egy szülőkolóniát megmenteni, ami a faj megőrzésében elengedhetetlen.
Szó volt többek között a panelépületek hőszigetelésének természetvédelmi problémáiról. Viszonylag köztudott, hogy számos denevérfaj él panelrésekben, viszont törvényileg nem kötelező a Hatóság engedélye a kivitelezési munkálatokhoz. Ha a kivitelezés során lakossági bejelentés miatt a Hatóság ellenőrzést végez az építkezésen, és bebizonyosodik, hogy ott védett állatok egyedei élnek, akkor a munkálatok felfüggesztését rendelheti el. Ezt megelőzendő a társasházak hőszigetelésének megkezdése előtt, célszerű lenne azok felmérése és hatósági engedélyeztetése, ebben az esetben a kivitelező már előre tud a problémáról és annak megoldásáról, így a kivitelezésnek egy napot nem kell állni.
Az egész délelőtt tartó előadások, és beszélgetések révén remélhetőleg a biológiai, természetvédelmi végzettségű ügyintézők is többet tudnak-e titokzatos emlősökről.