Csapdában az erkélyeken
Társasházak erkélyei mint veszélyforrások?
Igen. Számos denevérfaj él ember által épített környezetben. Mind a családi házak, mind a társasházak potenciális élőhelyet biztosítanak a hazai denevérfajoknak.
A kivitelezési hibák tömkelege miatt számos olyan apró rés áll rendelkezésükre melyen keresztül bejutnak akár az épület belsejébe is. A denevérek nem készítenek nyílásokat, a meglévőket használják, így egy új építésű családi háznál ha beköltöznek bárhova, az minden esetben a gyártó által ajánlott technológia nem megfelelő alkalmazása, vagy egyszerűen silány kivitelezésből ered.
Jelen cikkben a társasházakkal, azon belül is a panelekkel foglalkozom.
A panelépületek megjelenésével, egy olyan szerkezetű nagy felületű épületek jelentek meg melyek számos lehetséges búvóhelyet nyújtottak a denevéreknek. A panelek illesztései közel sem voltak tökéletesek, ezeket a hézagokat gumitömítéssel látták el, de ezek mellett bőven volt hely a denevérek bejutására. A panelszigetelések első hulláma a résszigetelés volt, ez valamikor a 90-es évek elején kezdődött és 2010-re átvette helyét a teljes hőszigetelés. A résszigetelés során a panel illesztési hézagait egy rugalmas tömítőanyaggal (szivacs, majd polifoam) kitöltötték, uv állóságát pedig kenhető, legtöbbször akril anyaggal növelték. Ezt a réskitöltés után kenték rá a szigetelőanyagra. Ez a résszigetelés a legtöbb élőhelyként szolgáló rést eltüntette, de legtöbbször az erkélyek melletti rések kimaradtak, így a panelekbe beköltözött denevérek ide koncentrálódtak. Ez egyenesen magával hozta az egyre több emberi érintkezést a denvérekkel. Berepültek a nyitott ablakon, erkély ajtón, gyakran odapiszkítanak az erkélyre. Ez pedig egy ellenszenvet hozott az amúgy sem nagyon szeretett állatok irányába.
Térjünk rá a mai témára. Miért lehet csapda az erkély?
A lakások erkélye sokszor tárolási célra is szolgál.
Felmosóvödör az egyik leggyakoribb ott tárolt dolog.De találhatunk itt egyéb vödröket, cserepeket egyéb mély, sík falú tárgyakat. Ha a denevér ebbe beleesik nem sok esélye van a menekülésre, bizony lassú éhhalállal ott pusztul el.
Miért esne bele?
Több oknál fogva.
-
A panelrésben élő denevérek a kölykeiket is ott hozzák világra, mikor a kölykök nyár közepén önállósodnak akkor még nem tudnak tökéletesen repülni. Meg tanulniuk repülni, mint nekünk embereknek a járni. Ezt gyakorolni kell, és bizony a repülni tanuló kölyök denevér gyakran hibázik, ha épp egy ilyen kinthagyott vödörbe beleesik, akkor sajnos segítségünk nélkül élete itt véget is ér.
-
Denevérek egy része vonul. A nálunk kölykező kolóniák télre Délre húzódnak, viszont helyükre Északról érkeznek kolóniák, akik nálunk telelnek. Ezek a kolóniák főleg rőt korai denevérek (Nyctalus noctula) esetén nagy létszámúak, és épületekhez kötöttek. Így ők akár tömegével meglephetnek egy-egy panelépületet, a vándorlásban elfáradt, legyengült egyedek ha beleesnek kint hagyott vödrökbe, akkor vészhangjaikkal társaikat is behívják, akik ugyanúgy csapdába esnek, és segítség nélkül elpusztulnak.
Mi a megoldás, hogy tudjuk elkerülni a denvérek pusztulását?
Az erkélyre kihelyezett cserepeket, vödröket, vázákat, minden egyéb mély ládát, edényt nyílásával lefele tegyünk le. Ezzel a beleesés kiküszöbölhető. Ha ez nem lehetséges, akkor tegyük bele egy zsákba, vagy takarjuk, fedjük le őket.